Nolan’ın Son Filmi Dunkirk Beklentileri Karşılamadı!

İnterstellar, İnception gibi filmlerin ünlü yönetmeni Christopher Nolan’ın yeni filmi Dunkirk izleyenleri hayal kırıklığına uğratmaya devam ediyor. Daha vizyona girmeden çok konuşulmaya başlayan Dunkirk Nolan’ın alışık olmadığımız tarzda çektiği bir savaş filmi olmasından dolayı sinema severler tarafından pek beğenilmedi. Bunun nedenini ben Christopher Nolan’ın bilimkurgudaki başarısına baplıyorum. Dunkirk olayı tarihte yaşanmış bir olay ve Nolan’ın da sinemaya kattığı bir tarihsel süreçtir. Açıkçası diğer Christopher Nolan filmlerine nazaran ben de beğenmemiş olsamda Nolan yine süper bir iş çıkarmış. Başrollerinde Tom Hardy, Fionn Whitehead, Aneurin Barnard, Jack Lowden gibi oyuncuların yer aldığı filmde Tom Hardy’nin sadece gözlerinin görünmesi de birçok kişi tarafından beğenilmeyen konulardan bir tanesidir. Vizyona girmeden önce de vizyona girdikten sonra da çok konuşulan filmin konusu ise şu şekildedir;(sinemalar)

2. Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında Nazi Almanyası’nın net bir üstünlüğü vardır. Mayıs 1940’ta İngiltere, Kanada, Fransa ve Belçika’ya ait müttefik ordularından 400 bin asker, Fransa’nın İngiltere’ye çok yakın Dunkerque (Dunkirk) bölgesinde Alman Ordusu tarafından karadan tamamen kuşatılmıştır. Almanlar bu askerleri hava bombardımanlarıyla yok etmeyi planlarken, İngiliz Başbakanı Churchill’in yönlendirmesiyle askerleri kurtarabilmek için çok tehlikeli ve savaşın gelişimi açısından hayati önemde bir tahliye operasyonu başlatılır.
Dunkirk, filmi, 2. Dünya Savaşı’nın seyrini etkileyen olaylardan Dunkirk Tahliyesi’ni karadan, havadan ve denizden farklı bakış açılarıyla izleyiciye aktarıyor.

Bir cevap yazın