Vajina Sağlığı İçin Her Kadının Diyetinde Bulundurması Gereken 10 Müthiş Yiyecek

Kadın bedeni, bakımı hiç de kolay olmayan karmakarışık bir mekanizma maalesef. Malum cinsel sağlığımızı korumak erkeklere göre çok daha zahmetli olabiliyor. Sadece günlük alışkanlıklarımızı (doğru ped kullanımı/ temizlik vs.) düzeltmek bile tek başına yeterli olmayabiliyor. Vajina sağlığımızı korumak ve ona bir bebek gibi bakabilmek için beslenmemize de çok dikkat etmeliyiz.

Akıntılar, kolayca bozulabilen ph dengesi, hassasiyet falan derken çıldırmamak için, günlük beslenme alışkanlıklarımıza daha çok dahil etmemiz gereken birkaç mucizevi besinden bahsetmek istiyoruz.

1. Hayat kurtaran milli yiyeceğimiz doğal yoğurt ve probiyotikler

yogurt  Vajina Sağlığı İçin Her Kadının Diyetinde Bulundurması Gereken 10 Müthiş Yiyecek yogurt
Yüksek probiyotik içeren besinler, vajina sağlığını koruyan yararlı bakteriler bakımından da zengin olurlar. Bu besinlerin başında da yoğurt geliyor. Yoğurt ph oranını dengeliyor ve enfeksiyonların yol açtığı hastalıklı organizmaları öldürüyor. Dolayısıyla bize evde leziz yoğurtlar yapmak için bir neden daha çıkıyor.

2. Boşuna moda olmayan lezzetli ve sağlıklı avokado

avokado  Vajina Sağlığı İçin Her Kadının Diyetinde Bulundurması Gereken 10 Müthiş Yiyecek avokado
Avokadolar potasyum ve B6 vitamini bakımından çok zengin bir besin. Avokado vajinadaki doğal sıvıların üretilmesine yardımcı oluyor ve vajinanın kurumasına engel oluyor. Avokadodaki yararlı yağlar vajina duvarının güçlenmesini sağlıyor, ayrıca avokadonun libidoyu arttırdığı biliniyor.

3. Tatlı mı tatlı patatesler 😍

tatli-patates  Vajina Sağlığı İçin Her Kadının Diyetinde Bulundurması Gereken 10 Müthiş Yiyecek tatli patates
Tatlı patatesi sevmeyen var mı? Bu listede belki de bizi en mutlu edecek seçenek olabilir kendisi. Tatlı patateste bulunan A, C, B vitaminleri, magnezyum, potasyum ve demir vajina sağlığı için birebir. Bunlar vajina ve rahim duvarını güçlendiriyor, daha sağlıklı hale getiriyor ve antioksidanlar enerji verici hormonlarımızı arttırıyor.

4. Film izlerken yemesi pek zevkli olan kabak çekirdeği

kabak-cekirdegi  Vajina Sağlığı İçin Her Kadının Diyetinde Bulundurması Gereken 10 Müthiş Yiyecek kabak cekirdegi
Çinko ve E vitamini bakımından zengin olan kabak çekirdeği adet döngümüzü düzene sokuyor, vajinal tahrişi ve rahatsızlık hissini önlüyor. Ayrıca aynı avokado gibi vajina kuruluğunu ve adet sancılarını önlüyor.

5. Kokmaktan çekinmeyiniz, sarımsak tüketiniz

sarimsak  Vajina Sağlığı İçin Her Kadının Diyetinde Bulundurması Gereken 10 Müthiş Yiyecek sarimsak
Babaanneniz gibi konuşmak istemezdik ama gerçek şu ki, sarımsak neredeyse tüm hastalıklara şifa olabilen bir çeşit “süper bitki”. Sarımsakta çok güçlü antibikrobiyeller ve mantar önleyiciler var. Bu da vajinal akıntı, kaşıntı, koku ve mantar gibi rahatsızlıkları önlemesi demek.

6. Kucaklanası güzellikteki koyu yeşil yapraklı sebzeler

yesil-yaprakli-sebze  Vajina Sağlığı İçin Her Kadının Diyetinde Bulundurması Gereken 10 Müthiş Yiyecek yesil yaprakli sebze
Kıvırcık lahana, ıspanak, pazı gibi koyu yeşil yaprakları olan sebzeler, kan akışını düzenleyen ve enfeksiyonlarla savaşan A ve C vitamini açısından çok zengin. Yeşil sebzeler vajina kuruluğu, kaşıntısı, yanması gibi hisleri azaltıyor.

7. Kadın dostu sevimli meyve yaban mersini

yaban-mersini  Vajina Sağlığı İçin Her Kadının Diyetinde Bulundurması Gereken 10 Müthiş Yiyecek yaban mersini
Son yıllarda şifasıyla ünlenen besinlerden biri de yaban mersini. Yaban mersini suyu genel vajina sağlığına çok iyi gelen bir meyve. Yaban mersini idrar yolları enfeksiyonuyla müthiş etkili bir şekilde savaşıyor ve vajinanın ph düzeyini dengeliyor. Bu güzel meyvenin faydasını en iyi şekilde görebilmek için şekerli meyve suları yerine saf, doğal ve şekersiz olanlarını tercih etmenizi öneririz. Ayrıca günde bir avuç yaban mersinini direkt meyve olarak da tüketebilirsiniz.

8. Daha çok sevgiyi hak eden soya ürünleri

soya  Vajina Sağlığı İçin Her Kadının Diyetinde Bulundurması Gereken 10 Müthiş Yiyecek soya
Soyanın her ne kadar gerçek dışı kötü bir namı olsa da, kendisine haksızlık edildiği bir gerçek. Cilde zararlı olduğu gibi bir efsanesi olan soya, aslında soya ürünleri kadın sağlığı için müthiş besinlerden biri. Adet sancılarını azaltan soya aynı zamanda vajinanın doğal olarak salgıladığı sağlıklı sıvıların oluşmasında etkili. Ayrıca soyanın içindeki sağlıklı omega 3 asitleri menapozun getirdiği semptomları da yatıştırıyor.

9. Listenin sürpriz besini: Bitter çikolata

bitter-cikolata  Vajina Sağlığı İçin Her Kadının Diyetinde Bulundurması Gereken 10 Müthiş Yiyecek bitter cikolata
Çikolata sadece insanı mutlu eden muhteşem bir yiyecek değil, ayrıca bağışıklık sistemimiz için de birebir. Bitter çikolata yüksek düzeyde antioksidan, sağlıklı mineraller, magnezyum ve doğal uyarıcılar bulunuyor. Bitter çikolatanın afrodizyak etkisi olduğuna inanılıyor ve içindeki aminoasitler insana kendini iyi hissettiren dopamin üretimini arttırıyor.

10. Salatalarda daha çok görmek istediğimiz elma sirkesi

Apfelsaft  Vajina Sağlığı İçin Her Kadının Diyetinde Bulundurması Gereken 10 Müthiş Yiyecek elma sirkesi
Temizlikte ayrı, beden sağlığında ayrı karşımıza çıkıp duran bir besin elma sirkesi. Elma sirkesinin içinde bulunan doğal enzimler vajinadaki yararlı bakterilerin üremesine yardımcı olurken zararlı bakterileri de kovmada baya başarılı.

Bir cevap yazın